Asociácia na ochranu práv pacientov SR, Ministerstvo zdravotníctva SR, Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR - ich zástupcovia intenzívne pracujú v rámci participácie verejnosti pri tvorbe verejných politík na projekte „Stratégia dlhodobej starostlivosti“ pod gesciou Úradu splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti.
Asociácia na ochranu práv pacientov SR v rámci pripomienkového konania k spomínanej novele zákona podala 14 návrhov na zmeny v zákone. Do MPK predložený návrh by totiž podľa názoru AOPP mohol pacientom skomplikovať prístup k liekom. Hoci ministerstvo neakceptovalo všetky pripomienky, významnú časť prisľúbilo zapracovať. Konkrétne výhrady AOPP k návrhu ministerstva je možné nájsť aj tu https://goo.gl/ns7nQ9.
AOPP napríklad zásadne nesúhlasila s návrhom 5 % spoluúčasti pacienta a poskytovateľa liečby na platbe za lieky.
Zástupcovia pacientov by tiež podľa ubezpečení ministerstva zdravotníctva mali byť súčasťou pracovných skupín a rozhodovacích procesov ako pri schvaľovaní, tak aj pri vyraďovaní liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín.
Návrh zákona má za ciel bližšie upraviť podmienky úradného určenia cien liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín a následne rozsahu a podmienok ich úhrad na základe verejného zdravotného poistenia, klásť zvýšený dôraz na otázku nákladovej efektívnosti liečby uhrádzanej na základe verejného zdravotného poistenia, zaviesť do procesu kategorizácie liekov inovatívne postupy smerujúce k zabezpečeniu účelného vynakladania prostriedkov verejného zdravotného poistenia a súčasne k zabezpečeniu finančnej stability tohto systému, umožniť rýchlejší vstup nových liekov na trh, podporiť efekt úspory zdrojov verejného zdravotného poistenia spojený so vstupom generických liekov na trh a zvýšiť transparentnosť procesov kategorizácie a úradného určenia cien.
Hlavnými cieľmi novely zákona je vytvoriť podmienky pre dostupnosť vysoko nákladovej liečby pri zachovaní jej nákladovej efektívnosti. Zvýšením hranice výšky dodatočných nákladov vynaložených z verejného zdravotného poistenia na jednotku zlepšenia zdravotného stavu pri použití posudzovaného lieku (ďalej dodatočné náklady), ktorá nesmie presiahnuť prahovú hodnotu posudzovaného lieku za jeden získaný rok života štandardizovanej kvality sa sleduje, že aj drahšie a súčasne nákladovo efektívne lieky budú zaradené do zoznamu kategorizovaných liekov, čím sa rozšíria možnosti zdravotnej starostlivosti.
Návrh zákona bol dňa 15. augusta 2017 prerokovaný v Legislatívnej rade vlády Slovenskej republiky. Všetky jej pripomienky boli do návrhu zákona zapracované.
Navrhovaná účinnosť zákona je od 1. januára 2018, okrem čl. 1 § 88 ods. 14 v novelizačnom bode 83 a čl. III, ktoré nadobúdajú účinnosť 1. januára 2019.
Valné zhromaždenie Asociácie na ochranu práv pacientov SR schválilo na svojom zasadnutí dňa 28. júna 2016 zriadenie legislatívnej komisie AOPP.
Hľadáme expertov - dobrovoľníkov, ktorí by sa k nám pridali a pomohli nám. Uvítame takisto zástupcov našich členských organizácií, ktorí prejavia záujem o túto skupinu.
Kontaktuje prosím: katarina.kafkova@aopp.sk
Po celý minulý rok sme sledovali predkladané návrhy noviel všeobecne záväzných právnych predpisov. Pripomienkovali sme návrh Zákona o športe, ktorým mali byť odčerpávané prostriedky verejného zdravotného poistenia, napr. na stavbu štadiónov. Voči tejto skutočnosti sme namietali. Neboli sme jediným subjektom, ktorý s takýmto návrhom nesúhlasil a keďže nás bolo viac, boli sme úspešní.
Taktiež sme pripomienkovali Národný program starostlivosti o pacientov so zriedkavými chorobami, a to z dôvodu potreby zabezpečenia jeho finančného krytia, napr. na diagnostikovanie ochorenia, ktoré je veľmi finančne náročné a tiež z dôvodu, aby sa pacienti so zriedkavými chorobami dostali k potrebnej a indikovanej liečbe, aj keď pôjde o veľmi drahé lieky.
Veľkou témou bol, a aj naďalej je, aj návrh Štátneho rozpočtu na rok 2016 a otázka výšky odvodov za poistencov štátu. Reálne hrozí, že zdrojov určených na zdravotnú starostlivosť na budúci rok nebude dostatok, pretože zdroje verejného zdravotného poistenia budú nižšie o odvodovo odpočítateľnú položku v rámci ročného zúčtovania zdravotného poistenia (cca 82 mil. eur) a o uplatnenú odvodovo odpočítateľnú položku v priebehu roka 2016, na platy zdravotníkov je potrebných ďalších cca 95 mil. eur, hrozí, že štát odvedie za poistencov štátu menej peňazí, ako plánuje, tiež nie je krytý výpadok príjmov lekárov za zakázané poplatky a nie sú dlhodobo riešené ani dlhy nemocníc. Následkom vyššie uvedeného môže byť zhoršenie dostupnosti zdravotnej starostlivosti (dlhšie čakacie lehoty, ďalšie nové poplatky u lekárov), prepúšťanie zamestnancov a rušenie oddelení v nemocniciach a obmedzený prístup k liekom, špeciálnemu zdravotníckemu materiálu, či ku kúpeľnej starostlivosti pre pacientov.
Memorandum - 5% za poistencov štátu aktuálne podpísalo 17 subjektov a organizácií pôsobiacich v slovenskom zdravotníctve - aopp-memorandum-5-poi-statu-k-30-3-2016.docx