Zdravotníctvo je späť v klasickom režime, ponúkame praktické rady

29.05.2020
article_516

V Bratislave, 28. mája 2020 - Slovensko patrí medzi špičku vo zvládnutí nového koronavírusu, čo je výsledkom kombinácie rýchlych, razantných opatrení a disciplinovanosti verejnosti. V mnohom sme príkladom aj pre ďalšie krajiny, odmenou pre ľudí je postupný návrat do bežného režimu aj v zdravotníctve. Ministerstvo zdravotníctva spolu s Asociáciou na ochranu práv pacienta pripravilo sumár praktických rád.

Ambulancie

Vzhľadom na dobrú epidemiologickú situáciu je opäť možné poskytovanie zdravotnej starostlivosti v takmer celom rozsahu.Naďalej však treba dodržiavať opatrenia, ktoré znižujú riziko prenosu ochorenia. „Na vyšetrenie by sa mali pacienti objednávať telefonicky alebo elektronicky, ak je to možné a dodržiavať odporúčania lekárov ohľadom času a spôsobu vyšetrenia,“ uviedol minister zdravotníctva SR Marek Krajčí. „Pacient by mal byť objednaný na konkrétnu dobu tak, aby nedochádzalo k prítomnosti viac než 3 pacientov v čakárni súčasne,“ vysvetlil šéf rezortu M. Krajčí. Vyšetrenie pacienta v ambulancii sa musí zrealizovaťza asistencie osobných ochranných pomôcoka dostupnosti dezinfekčných prípravkov. Úprava prevádzkového času ambulancie by mala zohľadňovať potrebu častej dezinfekcie povrchov a bezpečnú likvidáciu odpadu. „Aj naďalej je odporúčané využívať možnosť vzdialeného prístupu k preskripcii formou ereceptu, vydávaniu OČR, karanténnej PN elektronickou formou, zaistenie žiadaniek na laboratórne vyšetrenie prostredníctvom aplikácie NCZI a COVID-PASS-u,“ povedal minister zdravotníctva.

Prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov SR Mária Lévyová vyzýva pacientov, aby sa nebáli kontaktovať svojho lekára a zbytočne neodkladali potrebné vyšetrenia. „Pacienti môžu v týchto dňoch absolvovať už aj bežné vyšetrenia, očkovania či preventívne prehliadky, ktoré dokážu včas podchytiť viaceré závažné ochorenia a zlepšiť tak ich vyhliadky na úspešnú liečbu.“

Lekárne

Ľudia, ktorí čakajú v rade v lekárni by mali medzi sebou dodržiavať 2-metrové odstupy. „Zachovaný by mal byť priestor 15 m2 na zákazníka a dostupnosť dezinfekčných prostriedkov,“ vysvetlil minister.

Nemocnice - operácie

„Pred plánovaným operačným alebo intervenčným výkonom pri súčasnej epidemiologickej situácii už nie je potrebné dodržiavať 14-dňovú karanténu, takisto nie je povinné preukázať sa negatívnym testom na COVID-19,“ vysvetlil šéf rezortu Marek Krajčí. Súčasťou základného lekárskeho vyšetrenia pred operačným/intervenčným výkonom je však stále povinná epidemiologická anamnéza.

„Ak sa s pacientom, ktorý mal absolvovať operačný výkon, nespojí príslušné pracovisko, môže sa o možnom termíne operácie informovať sám,“ hovorí Lévyová. Ako dodáva, treba však počítať aj s možnosťou, že čakacie lehoty na zákroky sa predĺžia. „O termínoch zákrokov bude na jednotlivých pracoviskách rozhodovať odborné lekárske konzílium, ktoré pri zostavovaní poradovníku čakateľov na plánované operácie zohľadní ich zdravotný stav, ako aj kapacitné a personálne možnosti pracoviska.“

Jednodňová zdravotná starostlivosť/zdravotná starostlivosť vo vlastnom sociálnom prostredí pacienta

Zdravotnú starostlivosť v domácom prostredí pacienta je možné poskytovať bez obmedzenia  za predpokladu dostupnosti a používania osobných ochranných pomôcok podľa odporúčaní Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky (Metodické usmernenie Ministerstva zdravotníctva SR pre poskytovateľov ošetrovateľskej starostlivosti v domácom/sociálnom prostredí pacientov počas pandémie COVID-19 – základné postupy

Dlhodobá lôžková zdravotná starostlivosť

Dlhodobú lôžkovú zdravotnú starostlivosť je možné poskytovať bez obmedzení za predpokladu dostupnosti a používania osobných ochranných pomôcok podľa odporúčaní Ministerstva zdravotníctva SR. Pre prijatie nových pacientov sa odporúča vykonať zodpovedanie tzv. triediacich otázok.

​​​PRAKTICKÉ RADY PRE PACIENTOV


Súhlasíte s celoplošným testovaním na koronavírus?

38%
61%
2%
0%