AOPP žiada ministra zdravotníctva o urýchlené riešenie problémov v ambulanciách prvého kontaktu

09.03.2021
article_579

V Bratislave, 9.3.2021 - Asociácia na ochranu práv pacientov sa obrátila listom na ministra zdravotníctva MUDr. Mareka Krajčího s naliehavou prosbou o riešenie problémov v ambulanciách prvého kontaktu. Navrhuje tiež posilniť domácu starostlivosť o pacientov so stredne ťažkým priebehom ochorenia COVID-19. Podľa asociácie je dôležité hľadať účinné riešenia, ako posilniť zdravotnú starostlivosť o týchto pacientov v počiatočných štádiách, a zároveň sprístupniť zdravotnú starostlivosť aj pre ostatných.

Asociácia na ochranu práv pacientov (AOPP) žiada ministra zdravotníctva, aby sa začal intenzívne zaoberať problémami, ktoré sa týkajú poskytovania zdravotnej starostlivosti v ambulantnom sektore. „Koncom minulého a začiatkom tohto roka sme vybavili množstvo telefonátov a e-mailov, v ktorých pacienti hľadali radu, ako postupovať, keď sa nevedia dovolať svojmu ambulantnému lekárovi. Pýtali sa nás, ako majú postupovať v prípade pozitívneho testu či pri zhoršení zdravotného stavu,“ informovala Mária Lévyová, prezidentka AOPP.

Podľa asociácie sa v boji proti koronavírusu nestačí sústrediť len na manažment a zabezpečenie zdravotnej starostlivosti v nemocniciach. V prevencii ťažkých stavov a zbytočných úmrtí na COVID-19 zohráva významnú úlohu práve ambulantný sektor. „Od začiatku chýba návod na to, ako zvládnuť preťažené telefónne linky, či ako vyšetrovať COVID-pozitívnych pacientov alebo manažovať prácu tak, aby sa stíhali robiť aj prevencie či vyšetrenia aj nekovidových pacientov. COVID-pozitívnych pacientov bolo potrebné liečiť, pričom chýbali nielen štandardné postupy, ale aj lieky,“ vysvetľuje situáciu v liste M. Lévyová.

Avizovaný plán ministerstva zdravotníctva vytvoriť nové ambulancie, podporiť ich otváranie v najkritickejších regiónoch a nastaviť novú sieť všeobecných lekárov pacienti vítajú. Podľa Lévyovej ide však pri tisíckach chýbajúcich zdravotníkov skôr o víziu na najbližšie roky, nie o riešenie aktuálnej situácie. Asociácia preto ministrovi zdravotníctva navrhla pár riešení, ako v kritickom období odbremeniť nemocnice a dostať zdravotnú starostlivosť do ambulancií, čo najbližšie k pacientom do ich domáceho prostredia s cieľom predísť zbytočným komplikáciám a úmrtiam. Ako jeden z dôležitých bodov vidí motiváciu ambulantných poskytovateľov či posilnenie ich ambulancií o odbornú a administratívnu výpomoc. „Do vybavovania telefonátov, administratívnej agendy či objednávania pacientov by mohli byť zapojení študenti medicínskych a iných zdravotníckych odborov, prípadne dobrovoľníci. Lekári a sestry by sa tak mohli viac venovať vyšetrovaniu pacientov a konzultáciám,“ vysvetľuje M. Lévyová.

Pacienti podľa asociácie často nevedia, ako postupovať pri prvých príznakoch. Lévyová oceňuje, že ministerstvo zdravotníctva prišlo v týchto dňoch s prehľadným návodom ako na liečbu COVID-19 v domácom prostredí, kedy kontaktovať lekára a kedy si volať rýchlu zdravotnú pomoc. Zároveň ju však mrzí, že takýto manuál nebol vypracovaný už oveľa skôr. „Uvítali by sme, keby ministerstvo zdravotníctva prišlo s návrhom, ako posilniť domácu starostlivosť o stredne ťažko chorých pacientov s COVID-19,“ hovorí Lévyová. Podľa nej by sa mohli zriadiť epidemiologické výjazdové ambulancie v rámci spolupráce nemocníc a ambulantných lekárov prvého kontaktu s Agentúrami domácej ošetrovateľskej starostlivosti. „Zdravotníci by tak mohli priamo pacientom, ale aj ich rodinným príslušníkom vysvetliť všetko potrebné, podať im aj potrebnú oxygenoterapiu, prípadne infúznu či injekčnú liečbu,“ dodáva.

Zabúdať by sa pritom nemalo ani na postkovidovú starostlivosť, aby sa predišlo vzniku chronických ochorení a zmenu by tiež asociácia uvítala v spôsobe očkovania. Jeho presun do ambulancií praktických lekárov by znížil riziká, ktoré pacientom vyplývajú z cestovania do vakcinačných centier, ako aj z očkovania zdravotníkom, ktorý do takej miery nepozná ich zdravotný stav. „Uvedomujeme si, že na COVID-19 nemáme všeliek a vakcinácia je v týchto dňoch stále len nádejou do budúcnosti. Skôr ako prídeme o ďalšie tisícky životov však musíme konať a hľadať možnosti ako otvoriť systém zdravotnej starostlivosti pre všetkých tých pacientov, ktorí ho potrebujú,“ uzatvára Lévyová.

Celé znenie otvoreného listu


Ako dlho čakáte na operáciu?

10%
5%
3%
2%
81%